Herhangi bir koşulla sınırlanmama, zorlamaya, kısıtlamaya bağlı olmaksızın düşünme ve davranma durumu. Hürriyet acaba öylemi?

Gerçek Güvenlik, Gelişen Topluluklardır

Özgürlük hakkında okur, özgürlük hakkında hayal kurar, özgürlük kavramına sevinir, öğretir, savunur ve özgürlük için umut veririz, ama özgürlük ile ne demek istiyoruz?

Özgürlük birçok insan için çok şey ifade ediyor. Özgürlüğü politik olarak, görüşlerimizi en iyi temsil eden belirli fikirlere, insanlara veya kişisel şahsına sahip olarak görebiliriz. Buna yakından bağlı bir kişinin kendi görüşünü veya bakış açısını ifade etme özgürlüğüne sahip olduğu ifade özgürlüğü kavramıdır.

Özgürlük cesaretin bedelini ödemeye hazır olmaktır.

“GERÇEK” ÖZGÜRLÜK NEDİR?

Mutlak anlamda özgürlük bir ideadan ibarettir. Herkes belli kısıtlamalar altındadır. Ama özgürlük en başta bir zihin durumudur. En ağır baskı altında bile direnmeye karar veren insan özgürdür. Bunun için bir bedel ödemeye göze almıştır. Bu her zaman o kadar kahramanca da olmayabilir. Genellikle değildir. Kimisi şerefsiz bir iş yapmamak için istifa eder, maaşını, geçimini yitirir, kimisi de elde silah çatışmaya girip hayatını kaybeder. İkisi de cesurdur. Cesaretin toplanması birçok tereddütle, iniş çıkışlarla yaşanan bir süreç de olabilir. Kişi kendi cesaretinden kuşku da duyabilir. Bunların tümü normal ve insanidir ve cesaretin değerini asla azaltmaz, hatta çoğaltır. Ama içinde bir yerde öyle bir güç vardır ki, yeri geldiği zaman onurunu ayaklar altına aldırmayacak, bunun için her bedeli ödeyecektir. İşte o kadar özgürdür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here