Golem Etkisi: Kavram ve Özellikler

0
715

Golem etkisi, insanları düşük beklentilerle daha az başarıya ulaşmaya zorlar.

Pygmalion etkisi, bir insan bir başkasını etkileyebileceğine inandığında ortaya çıkar ve bu inanç sayesinde söz konusu etkiyi yaratır. Beklentilerle ve başka bir etkiyle çok yakından ilgilidir: realiteyi istediğiniz gibi gördüğünüz zaman kendini gerçekleştiren kehanet. Bu da, realitenizin beklentilerinizi karşılaması için gelme ihtimalini arttırıyor.

Açıkçası, bu etki eğitim ve çocuk gelişimi alanlarında çok önemlidir . Profesörler, ebeveynler ve öğretmenler çocukları potansiyellerini keşfetmeye teşvik etme eğilimindedir. Bu, onlara, kendi yetenekleri dahilinde istedikleri her şeyi gerçekleştirmelerine yardımcı olan olumlu beklentiler verir. Pisagor’un teklifine göre, bu, çocuklara dengeli ve kendine güvenen yetişkinler olmayı öğretmek içindir.

Ne yazık ki, bunun tersini de dikkate almanız gerekiyor: Golem etkisi. Bu, bir kişinin çocuğa olumsuz beklentilerle özgüvenini düşürmesi ve bir şeyleri yapamadığını hissetmesi için şart koşmasıdır.

Gerçek şu ki , bu etkinin kök salmasını engellemek kolay değil . Öğretmeni içeren son örneğimize devam edelim. Bu öğretmen, öğrencileri hakkında belirli beklentilerle, otomatik olarak ve fazla bilgi olmadan gelir. Öğretmen daha sonra bu beklentilere göre hareket eder ve sonunda gerçekleşmelerini sağlar.

Mevcut verilere göre, zengin stimülasyon alan çocuklar, akademik olarak daha iyi performans gösteriyor. Böylece fenomen kendi içine geri beslenir ve bazı çocuklarda Golem etkisi, bazılarında ise Pygmalion etkisi yaratır.

Beklediğiniz gibi, bu fenomeni kontrol etmedeki ilk adım , bunun farkında olmaktır . Bu, özellikle eğitimciler için geçerlidir. Bununla birlikte, ebeveynler, öğretmenler ve hatta diğer aile üyeleri, çocuklarının davranışlarına ne kadar zarar verebileceğini anlamalıdır.

Ayrıca, bu etkinin akademik alanın ötesine geçen sonuçları vardır. Örnek olarak, bir çocuğun performansının özgüvenini nasıl etkileyebileceğini düşünün .

Eğitim ortamlarının ötesinde, bu etkiyi ve profesyonel dünyadaki karşıtlığını da gözlemleyebilirsiniz. Yöneticilerin çalışanlarından belirli beklentileri alması nadir değildir. Daha sonra bu beklentiler doğrultusunda hareket ederler. Günün sonunda, bu genellikle beklentilerin bir düzeyde gerçekleşmesiyle sonuçlanır.

“Eğitim yaşam için hazırlık değildir eğitim hayatın kendisidir. ”

-John Dewey-

Aslında, kendi durumunuzu düşünürseniz, aynı zamanda Golem etkisinin isteksiz kurbanı olduğunuzu keşfedebilirsiniz. Mantıksız ve görünüşte bilincinize yerleştirilmiş olduğundan, neden olabileceği zararı anlamak zordur .

Ayrıca, bu alandaki herhangi bir profesyonelin, daha bilinçli olmalarını ve daha az zarar vermelerini sağlayan teknikleri denemek önemlidir. Bu öğretmenler, veliler, yöneticiler ve öğretmenler için de geçerli. Bir seçenek, dikkat veya meditasyondur . Bu tür uygulamalar bilinçli deneyiminizi genişletmeyi amaçlar.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here