Hipertansiyon, yüksek tansiyon demektir.

0
547
Hipertansiyon, yüksek tansiyon demektir. Ciddi sağlık komplikasyonlarına neden olabilir ve kalp hastalığı, felç ve bazen ölüm riskini artırabilir. Kan basıncı, kanın kan damarlarının duvarlarına uyguladığı kuvvettir.
Tedavi
Düzenli fiziksel egzersiz
Hipertansiyon tansiyon aleti İnsanlar tansiyon aletini kullanarak tansiyon ölçebilir. Mevcut yönergeler, hipertansiyonu olanlar da dahil olmak üzere tüm kişilerin, en az 150 dakika lık, hafif egzersiz veya haftada 75 dakika yüksek yoğunluklu egzersiz yapmalarını önermektedir. İnsanlar haftanın en az 5 günü egzersiz yapmalıdır. Uygun aktivitelere örnek olarak yürüyüş, koşu, bisiklete binme ya da yüzme verilebilir.
Stres azaltma
Stresi yönetmekten kaçınmak veya öğrenmek, bir kişinin kan basıncını kontrol etmesine yardımcı olabilir. Meditasyon, sıcak banyolar, yoga ve uzun yürüyüşlere çıkmak, stresi hafifletmeye yardımcı olabilecek rahatlama teknikleridir. İnsanlar, yüksek tansiyon ve hipertansiyonun komplikasyonlarına katkıda bulunabileceğinden, stresle başa çıkmak için alkol, eğlence amaçlı ilaçlar, tütün ve abur cubur tüketmekten kaçınmalıdır. Sigara içmek kan basıncını artırabilir. Sigara içmekten kaçınmak veya sigarayı bırakmak hipertansiyon, ciddi kalp hastalıkları ve diğer sağlık sorunları riskini azaltır.
İlaç
İnsanlar hipertansiyonu tedavi etmek için özel ilaçlar kullanabilir. Doktorlar genellikle ilk başta düşük bir doz önerecektir. Antihipertansif ilaçlar genellikle sadece küçük yan etkilere sahip olacaktır. Sonunda, hipertansiyonu olan kişilerin kan basıncını yönetmek için iki veya daha fazla ilacı bir araya getirmesi gerekecektir. İlaç seçimi kişiye ve yaşayabilecekleri temel tıbbi koşullara bağlıdır.

Antihipertansif ilaçlar alan herkes, dekonjestanlar gibi, kullanabilecekleri reçetesiz satılan ilaçların etiketlerini de dikkatlice okumalıdır. Bu OTC ilaçları, kan basıncını düşürmek için aldıkları ilaçlarla etkileşime girebilir.

Diyet
İnsanlar kalp sağlıklı bir diyet uygulayarak yüksek tansiyonu önleyebilirler.
Tuz alımını azaltmak
İnsanların ortalama tuz alımı, dünyanın birçok ülkesinde günde 9 gram (g) ile günde 12 g arasındadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) , hipertansiyon ve buna bağlı sağlık sorunları riskinin azaltılmasına yardımcı olmak için alımın günde 5 g’ın altına düşürülmesini önermektedir . Tuz alımını azaltmak, hipertansiyonu olan ve olmayan insanlara yarar sağlayabilir.
Alkol tüketimi
Orta ila aşırı alkol tüketimi kan basıncını artırabilir.
Daha fazla meyve ve sebze yemek ve daha az yağ tüketmek
Yüksek tansiyonu veya yüksek tansiyon gelişme riski yüksek olan kişiler mümkün olduğunca az doymuş ve toplam yağ tüketmelidir.
Bunun yerine uzmanlar şunları önerir:
Tam tahıllı, yüksek lifli gıdalar
Çeşitli meyve ve sebzeler
Fasulye, bakliyat ve fındık
Haftada iki kez omega-3 bakımından zengin balık
Bitkisel olmayan bitkisel yağlar, örneğin zeytinyağı
Derisiz kümes hayvanları ve balıklar
Az yağlı süt ürünleri
Olduğunu bilmek önemlidir trans yağ, hidrojenlenmiş bitkisel yağlar ve hayvansal yağlardan, hem de büyük bölümünün boyutları. Yağlı balıklar ve zeytinyağlılar gibi bazı yağların kalp üzerinde koruyucu etkileri vardır. Ancak, bunlar hala yağdır. Tipik olarak sağlıklı olsalar da, hipertansiyon riski olan insanlar hala toplam yağ alımlarına dahil etmelidir.
Belirtiler
Hipertansiyonda semptom yok Çoğu insan hipertansiyondan hiçbir semptom yaşamaz ve bu hastalığa sahip olduklarının farkında olmayabilir. Hipertansiyonu olan bir kişi herhangi bir semptom fark etmeyebilir ve bu yüzden insanlar genellikle “sessiz katil” olarak adlandırır . Tespit edilmeden hipertansiyon, kalbe, kan damarlarına ve böbrekler gibi diğer organlara zarar verebilir. Kan basıncını düzenli olarak kontrol etmek çok önemlidir.
Nadir ve ciddi vakalarda yüksek tansiyon terleme, endişe , uyku sorunları ve kızarmaya neden olur . Bununla birlikte, hipertansiyonu olan çoğu kişi hiçbir belirti yaşamaz . Yüksek tansiyon hipertansif bir kriz haline gelirse, kişi baş ağrısı ve burun kanaması yaşayabilir .
Komplikasyonlar
Uzun süreli hipertansiyon, kan damarlarının duvarlarında plakların geliştiği ve daralmalarına neden olan ateroskleroz nedeniyle komplikasyonlara neden olabilir. Bu daralma, kalbin kan dolaşımını zorlaştırması gerektiğinden hipertansiyonu daha da kötüleştirir.

Hipertansiyona bağlı ateroskleroz şunlara yol açabilir:

Kalp yetmezliği ve kalp krizi
Anevrizma veya atardamar duvarında patlayabilen anormal çıkıntı
Böbrek yetmezliği
İnme
Uzvun kesilmesi
Gözdeki hipertansif retinopatiler, körlüğe neden olabilir
Düzenli kan basıncı izlemesi, insanların bu daha ciddi komplikasyonlardan kaçınmasına yardımcı olabilir.
İşaretler
Tansiyon aleti veya tansiyon monitörü, insanların tansiyonlarını takip etmelerine yardımcı olabilir.
Kan basıncının izlenmesi için doktor ziyareti her zaman gerekli değildir. Evde tansiyon monitörü online olarak satın alınabilir.
Kısa süreli yüksek tansiyona sahip olmak birçok duruma normal bir cevap olabilir. Akut stres ve yoğun egzersiz, örneğin, sağlıklı bir insanda kan basıncını kısaca arttırabilir.
Bu nedenle, hipertansiyon teşhisi, zaman içerisinde sürekli yüksek tansiyon gösterdiğini gösteren birkaç okuma gerektirir.
AHA , Kasım 2017’de, hipertansiyonu, sürekli olarak 80 milimetre cıvadan (mmHg) 130’dan yüksek kan basıncı olarak tanımlayan kılavuzlar yayınladı .
130 mmHg’lik sistolik okuma, kalp vücudun etrafındaki kanı pompalarken basıncı ifade eder. 80 mmHg’lik diyastolik okuma, kalp gevşettiğinde ve kanla tekrar dolduğunda basıncı ifade eder.
Aşağıdaki tablo kan basıncı aralıklarını tanımlar:
                                                Sistolik (mmHg) Diyastolik (mmHg)
Normal kan basıncı                 120’den az                       80’den az
yüksek                                     120 ile 129 arasında        80’den az
Aşama 1 hipertansiyon            130 ve 139 arasında       80 ile 89 arasında
Aşama 2 hipertansiyon            En az 140                        En az 90
Hipertansif kriz                         180’den fazla                  120’den fazla
Okuma hipertansif bir kriz gösteriyorsa, 2 veya 3 dakika bekleyin ve ardından testi tekrarlayın. Okuma aynı veya daha yüksekse, bu acil bir tıbbi durumu gösterir. Kişi en yakın hastanede acil yardım almalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here