Kireçlenme ve Eklemler

0
429

Kalsiyum, sinoviyal eklemlerin eklem kıkırdağı arasındaki sürtünmeyi azaltmak için hayati önem taşıyan, yumurta-beyaz kıvamlı viskoz bir sıvı olan sinovyal sıvıda eklemlerin içinde bulunur.

Sıvı içinde bulunan kalsiyum kristalleşebilir ve bu olduğunda kristaller eklem yüzeylerine zarar verir. Bu, kıkırdağın hasar sırasında salınan enzimler tarafından parçalanmasıyla sonuçlanır, bu da şişlik ve hassasiyete neden olur, eklem üzerinde cildi iltihaplandırır ve genel bir rahatsızlık hissine ek olarak ağrı ve sertliğe neden olur. Osteoartrit için replasman cerrahisi gerektiren eklemlerin% 60’ında kalsiyum içeren kristaller bulunur.

Kalsiyum Kristal Türleri

Ağrılı eklem iltihabına neden olabilecek iki ana kalsiyum kristali türü kalsiyum pirofosfat (CPP) kristalleri ve apatit kristalleridir. Bu iki kristal türünün neden olduğu problemler topluca kalsiyum kristal hastalıkları olarak adlandırılabilir. CPP kristalleri eklem kıkırdağında birikme ve kıkırdak kalsifikasyonu olarak da bilinen kondronkalsinoza neden olma eğilimindedir ve genellikle orta yaşın sonlarında yaşlıları etkiler.

Apatit kristalleri zaman zaman kıkırdakta birikme eğilimindedir, ancak bunu çoğunlukla bir tendonda yapar ve kalsifik tendinite neden olur ve çoğunlukla genç veya orta yaşlı yetişkinleri etkiler. Her iki durumda da, erkekler ve kadınlar eşit şekilde etkilenir. Bazen kıkırdak kalsifikasyonu hem CPP hem de apatit kristallerinin bir karışımını içerebilir.

Patobiyolojisi

Tendonlarda kalsiyum birikimi özellikle omuzun rotator manşet tendonlarında görülür. Bu patolojik birikim çoğunlukla bir tür doku veya hücresel hasarın olduğu yerlerde görülür. Ayrıca, kalsifik tendinitin meydana gelmesi için aşırı kullanım veya travmatik bir yaralanmaya neden olması gerekmez. Tendinitin şiddetini belirlemede önemli katkıda bulunanlar arasında kalsifikasyonların büyüklüğü, yeri ve sayısı bulunur.

Bazen bu kalsiyum birikimleri hiçbir semptom göstermeyebilir, ancak iltihaplanabilir ve hareket aralığında kısıtlamaya yol açabilen önemli omuz ağrısına yol açabilir.

Kristaller dokuların derinliklerine gömülürse ve vücudun bağışıklık sisteminin hücreleri veya proteinleri ile temas etmezse, iltihaplanma söz konusu olmayabilir. Bu genellikle uzun yıllar boyunca herhangi bir komplikasyon olmadan kristal yatakları olan kişilerde geçerlidir. Bununla birlikte, kristaller kıkırdaktan ve eklem boşluğuna ya da tendondan ve çevre dokulara geçerse, önemli iltihaplanma meydana gelebilir.

Kristallerin iltihaplanmaya neden olarak yerinden çıkarılma işlemine dökülme denir.

CPP kristallerinin eklem boşluğuna dökülmesine akut CPP artriti denir. Kristaller, üretilen enflamatuar reaksiyon nedeniyle eklemde ağrı ve şişmeye neden olur. Bu duruma bir zamanlar sahte gut veya yalancı gut denir, çünkü enflamatuar reaksiyon gut hastalığına benzer (ürik asidin kusurlu metabolizmasına bağlı olarak ortaya çıkan artritli eklemlerde ürat kristal birikimine yol açan bir hastalık).

Apatit kristal dökülmesi, supraspinatus omuz tendonunda veya vücudun herhangi bir yerinde tendonlarda akut kalsifik tendinite neden olur.

Teşhis ve tedavi

Kalsiyum kristal patolojisini teşhis ederken, ilk olarak gut ve enfeksiyon gibi diğer patolojiler göz ardı edilmelidir. Yapılan testler eklem sıvısı örneklemesi, X-ışınları ve kan ve biyokimyasal panelleri içerir. İbuprofen gibi steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) akut ataklarla ilişkili ağrıyı hafifletir.

Gut önleyici ilaç kolşisin, kristaller ve vücudun bağışıklık sistemi arasındaki etkileşimi azaltmak için de kullanılabilir. Eklem sıvısı aspirasyonu, sıvı basıncının neden olduğu ağrıyı azaltmak için de kullanılabilir ve ekleme uzun etkili steroidler enjekte edilebilir. Diğer terapiler buz paketleri ile egzersiz ve ağrı yönetimini içerir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here